İlişkiler

Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Bu İşaretler Varsa Geçmiş Olsun…

Aşık olmak, insanın hissedebileceği ve yaşayabileceği en güçlü duygulardan biri! Ancak, tam olarak ne hissettiğinizi anlamaya çalışırken kafanız karışabilir. Ondan sadece hoşlanıyor musunuz yoksa bu gerçekten aşk mı? Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Bilime göre, siz farkına varmasanız da beyniniz hemen anlıyor ve ona göre davranmaya başlıyor. New York Eyalet Üniversitesi’nde psikolog olan Arthur Aron, “Yoğun, tutkulu aşk, beyinde, bir kişi uyuşturucu bağımlısı olduğunda aktive olan aynı sistemi kullanır” diyor.

İşte gerçekten aşık olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak 12 işaret:

 • Ailenizin ve Arkadaşlarınızın Onu Kabul Etmesini İstiyorsunuz

Gerçekten hoşlandığınız biriyle görüşmeye başladığınızda, onu anne babanız ve yakın arkadaşlarınızla tanıştırmak istersiniz. Sosyal çevre, tipik olarak bir ilişkinin başarısında önemli bir rol oynar. Tabii ki, arkadaşlarınızın ve ailenizin görüşü, onu görmeye devam edip etmeyeceğinize dair kararınızı kati şekilde etkilemez ama birlikte zaman geçirdiğiniz kişiden hoşlandıklarını ve kabul ettiklerini bilmek çok güzel ve rahatlatıcı olabilir.

 • Mutlu Olduğunda Mutlu, Üzgün Olduğunda Üzgünsünüz
Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız


İyi veya kötü, neredeyse tam olarak nasıl hissettiğini hissetmeye başlarsınız. Örneğin, terfi alır ve size heyecanla bundan bahseder, sevincini paylaşırsa… Siz de bu başarıyı paylaşır, gurur duyar ve mutlu olursunuz. Çünkü onu mutlu görmek her şeye değer! Tabi maalesef aynısı negatif duygular için de geçerli…

 • Onu Sürekli Görmek, Yanında Olmak İstersiniz

Aşık olduğunuzu nasıl nasıl anlarsınız sorusunun en net cevaplarından biri de sürekli onunla olmak istemeniz… Ondan bir gün bile uzak kalmak neredeyse bir hafta ayrılığa bedel gibi gelir. Randevunuzun ardından vedalaştığınızda, hemen onu bir daha ne zaman görebileceğinizi düşünmeye başlarsınız! Ve eve varır varmaz, birlikteyken bitiremediğiniz konuya devam etmek ya da tamamen başka bir bahane ile ona mesaj atarsınız.

 • Onun Hakkında Her Şeyi Bilmek İstiyorsunuz
Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız

Ona dair o kadar meraklısınız ki aklınızda sonu gelmeyen bir sorular listesi var. Derine inmek, onu her ayrıntısı ile tanımak istiyorsunuz. Halbuki karşınızdaki insan, ilişkinin başında duygusal olarak temkinli davranabilir ve duyguları hakkında konuşmakta zorlanabilir. Bunda yadırganacak bir şey yok, kendinizi onun neden böyle olduğuna dair üzüp durmayın! Karşı konulmaz bir şekilde ilgi duyduğunuz kişi hakkında daha fazla şey öğrendikçe ve onu güvende hissettirdikçe, çok daha derin bir düzeyde bağlantı kurmak ve bağ kurmak için kapıları ardına kadar açacaksınız, sabırlı olun.

 • Başka Biriyle Yakınlaştığında Kendinizi Çok da İyi Hissetmiyorsunuz

Hoşlandığınız kişinin karşı cinsten biriyle samimi olduğunu görmek sizi oldukça tedirgin edecektir. Zamanla yakınlaştınız ve onun ya da bir başkasının bu yakınlaşma civarında çapkın hisler yaydığını görmek istemiyorsunuz. Küçük kıskançlıklar çok şey anlatır. Özellikle de bu kişiyle sadece arkadaş olmak istemediğiniz anlamına gelir.

 • Yaptığı ve Söylediği Her Şey Sizin İçin Özeldir

Başkaları için önemsiz görünen şeyler, hatta söylediği ve yaptığı hemen her şey sizin için çok önemlidir. İnsanların kusur olarak kabul ettiklerini bile, onda sevdiğiniz benzersiz nitelikler olarak görürsünüz.

 • Onun İçin Her Şeyi Yapmaya Hazırsınız
Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız

Onun için yapmak isteyeceklerinizin sınırı yoktur. Sırf yüzünü güldürmek için, bir şey yapmayı asla iki kez düşünmezsiniz. Bu en sevdiği yemeyi yapmayı öğrenmeye çalışmak gibi masum bir girişim ya da onun sevmediği bir alışkanlığınızdan ödün vermek gibi daha büyük bir bedel olabilir.

 • Ne Söylediğiniz ve Ne Yaptığınız Konusunda Daha Dikkatlisiniz


Sevdiğiniz kişinin yanında biraz daha hassas olmayı öğrenirsiniz. Ne söylediğiniz ve ne yaptığınız konusunda çok daha dikkatli davranırsınız. Her etkinin bir tepkisi olduğunu anlamaya başlarsınız. Duygularını incitmek veya onu kızdırmak istemediğiniz için konuşmadan önce iki kez düşünürsünüz.

 • Kendinizi Kontrol Etmekte Zorlanırsınız
Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız

Bir arkadaşınız bir fıkra anlattığında, mizah anlayışınıza uyuyorsa gülebilirsiniz. Ama aynı fıkrayı o anlatıyorsa, gülmekle yetinmeyip kendinizi kahkahalar atarken bulabilirsiniz! Duygularınız büyür, yoğunlaşır. Kendinizi her zamankinden daha iyi hissetmek, bazen kontrolsüz bir şekilde davranmanıza sebep olabilir. Onu ürkütmemek adına, tabi eğer mümkünse, biraz daha dikkatli olabilirsiniz.

 • Güven Seviyeniz Artar
Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız


Sizi dünyanın zirvesindeymişsiniz gibi hissettirebilir veya tam tersi! Her işe ve eyleme, önünüze çıkan tüm engelleri alt edebileceğinizi hissederek girişirsiniz. Aşık olduğunuz insan, kendiniz hakkında harika hissetmenizi sağlar. Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız son zamanlarda parladığınızı söylüyorsa, muhtemelen sebebi budur.

 • Birlikte Bir Gelecek Hayal Edersiniz

Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Onunla yıllar sonrasını dahi düşünerek… İlişkiniz daha yeni başlamasına rağmen onunla gelecekteki hayatınızın nasıl olacağını hayal etmeye başlarsınız. Bir bebeği kucağına aldığında aklınızdan geçen düşüncelerden bahsetmiyoruz bile!

 • Daha İyi Biri Olmak İçin Daha Fazla Dürtü Hissedersiniz


Kendinizle ve başardığınız her şeyle her zaman oldukça güvende ve mutlu hissettiniz. Ama yollarınız kesiştiği andan itibaren, bu kişi bilmeden içinizde bir şeyleri daha fazlası için zorlamanızı ve çabalamanızı sağlamaya başladı. Aylardır spor salonuna gitmeyi ve daha sağlıklı beslenmeyi ertelediniz, ancak şimdi bunu yapmak artık size angarya gibi gelmiyor. Her gün daha iyi olmayı arzuluyorsunuz ve bunun arkasındaki ilham kaynağı o!

Birinden hoşlanmaya başladığınızı kolaylıkla anlarsınız. İşin zor yanı, ona ne zaman aşık olduğunuzu bilmek! Sonuç olarak, her gün daha iyi bir insan olmanız için size meydan okuduğunda, onun sizin için doğru insan olduğunu bilirsiniz ve hayatınızı onsuz hayal bile edemezsiniz…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gerçek Aşk Nedir? Gerçek Aşk Nasıl Anlaşılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu