Cilt Bakımı

Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

Aloe cinsteki beş yüzü aşkın etli türü olan Aloe Vera, iç ve dış hastalıkları tedavi etmek için tarih boyunca kullanılmıştır.

Aloe Vera jel, yanıklardan veya daha özel olarak güneş yanığından kaynaklanan ağrı ve yanmayı yumuşatma kabiliyeti nedeniyle yaygın olarak bilinir. Ancak, çoğu insan bu şaşırtıcı bitki tarafından sunulan sağlık faydalarının tam spektrumunu tanımıyor. Aloe Vera olan müthiş doğal ilaçların günlük kullanımlarının tam listesi için okumaya devam edin.

 

1. Zengin Vitaminler

– B1 (tiamin) – özellikle karbonhidrat metabolizması açısından metabolik işlev için önemlidir.

– B2 (riboflavin) – diğer birçok vitaminleri de içeren sentez için gereklidir. Ayrıca sindirimi ve metabolizmayı geliştirir.

– B3 (niasin) – HDL (iyi) kolestrolü geliştirirken LDL (kötü) kolestrol ve trigliserid düzeylerini düşürür. Ayrıca karaciğer, böbrek, kalp ve bağırsak fonksiyonları için de önemlidir.

– B6 (piridoksal fosfat) – karaciğer ve kas dokusunda depolanan glıkojenden glikoz salınmasının yanı sıra amino asitler metabolizması için de gereklidir.

– C (askorbik asit) – bir antioksidan olarak işlev görür, kollajen üretimini uyarır ve birçok enzimatik reaksiyonda önemli rol oynar.

– B9 (folat) – DNA’nın sentezi ve onarımı için ve aynı zamanda sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir.

– A (beta-karoten) – bir antioksidan olarak işlev görür, göz sağlığını geliştirir ve göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azaltabilir.

 

 

2. Minerallerin Mükemmel Kaynağı

– Kalsiyum – kemik yoğunluğunu, zihinsel sağlığı, kas fonksiyonunu, vasküler sağlığı geliştirir. Ayrıca menopoza girmiş kadınlarda osteoporozu önler.

– Çinko – daha güçlü bağışıklık sağlığı geliştirir ve insan vücudundaki yaklaşık yüz enzimatik işlev için gereklidir.

– Bakır – kardiyovasküler sağlık için özellikle kandaki oksijen taşınması ve işlenmesi için gereklidir.

– Demir – öncelikle kan dolaşımında oksijen ve karbon dioksit taşınması için gereklidir.

Potasyum – sağlıklı beyin ve sinir sistemi fonksiyonları için, ayrıca vücut sıvı seviyelerinin düzenlenmesi için önemlidir.

– Magnezyum – DNA ve RNA’nın sentezi de dahil olmak üzere yüzlerce enzimatik süreç için gereklidir. Ayrıca vücutta daha verimli enerji transferi sağlar.

 

3. 8 Esansiyel Amino Asit İçerir

– Lizin – sağlıklı, genç görünümlü cildi teşvik eden elastin ve kollajen üretiminde yardımcı olur.

– Valine – kas dokusunda enerji ve hücre yenilenmesi için kullanılır.

– Metionin – karaciğer fonksiyonu ve kardiyovasküler sağlık için az miktarda gerekli.

– Leucine – kas büyümesini arttırır ve kas fonksiyonunu geliştirir. (Biotin ile birlikte kullanılması önerilir.)

– İzolizin – yağ asitlerinin sindiriminde yardımcı olur ve kan-glikoz seviyelerini düzenler. (Biotin ile birlikte kullanılması önerilir.)

– Fenilalanin – analjezik ve antidepresan olarak kullanılır

– Histidin – birçok enzimatik fonksiyonda yardımcı olur. Ayrıca solunumun önemli bir bileşeni

– Glutamin asit – hücresel metabolizma için önemli bir bileşen olarak görev yapar.

 

4. Sindirim Yardımları

Aloe Vera suyu sindirim problemlerine yardımcı olabilir. Aloe Vera jelinin yanmış cildi yatıştırdığı gibi, Aloe bitkisinin suyu da mide ve bağırsağın astarını yatıştırır. Orta derecede alınan aloe suyu irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda mide ülserlerinin iyileşmesine ve bağırsaktaki mikro-floran sayısının düzenlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

 

5. Anti-mikrobik

Aloe Vera suyu, bakteri, mantar, mikrop ve diğer mikroorganizmaların büyümesini engelleyen çeşitli kimyasal bileşenler içerir. Bunlara sülfür, salisilik asit, sinnamik asit, lupeol, fenol ve üre azotu dahildir – Aloe Vera’yı ilaç dolabında tutmak için bir başka neden daha var.

 

6. Bağışıklık Sistemini Artırır

Aloe Vera, artan bağışıklık fonksiyonunu uyaran birkaç polisakarit içerir. Bu nedenle, Aloe Vera suyu çoğu kez hastalıktan korunmak için götürülür.

Ayrıca, daha önce belirtildiği gibi, Aloe suyu, viral ve bakteriyel saldırılara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan C antioksidan C vitamini içerir.

 

7. Yağ Asitleri

Aloe Vera suyu, insan vücudu üzerinde olumlu etkisi olan üç önemli bitki sterolü içerir.

– Lupeol – antienflamatuar, anti-mikrobik, anti-protozoal, anti-tümör ve kimyasal önleyici özellikleri gösterir.

– Campesterol – bağırsakta kolestrol emilimini azaltır.

– Beta-sitosterol – ayrıca kötü kolestrolü düşürür ve bazı kanserlerin tedavisinde yardımcı olabilir.

Aloe Vera’da bulunan diğer yağ asitleri linoleik, linolenik, oleik, stearik, palmitik, miristik ve kaprilik asitleri içerir.

8. Güçlü Detoksifikatör

Jelatinimsi yapısı nedeniyle Aloe Vera, sindirim sisteminden geçerken detoks yapmaya yardımcı olur. Ayrıca, sıvı nakil ve düzenlenmesinde vücuda yardımcı olan çeşitli mineral iyonları içerdiğinden, Aloe Vera suyunun tüketilmesi terleme yoluyla cildiniz yoluyla toksinleri daha etkili bir şekilde gidermenize yardımcı olabilir. Bu yazıda Aloe suyunun detoksifikasyon gücü hakkında daha fazla bilgi .

 

9. pH’ınızı yükseltin

Asidoz – vücudun pH’sının çok düşük olmasına neden olan bir hastalık – hastalık ve enfeksiyona duyarlılık artışı, zihinsel ve fiziksel yorgunluk, iştahsızlığı kaybetme ve yönelim bozukluğu gibi her türlü sağlık problemine neden olabilir. Asidozun bir takım olası sebepleri olabilir, ancak hepsi bir temel çözüme kaynar: vücudunuzu ve kan pH’nızı nötr bir seviyeye geri getirmenin bir yolunu bul. İşte Aloe Vera suyu içeri giriyor. Minerallerin yüksek konsantrasyonundan dolayı Aloe Vera alkalize ediliyor ve hafif asidoz vakalarının tedavisinde kullanılabileceği anlamına geliyor.

 

10. Cilt ve Saç Sağlıklarını Geliştirin

Aloe Vera jel, cilt ve saç için birçok avantaj sunar. Bu, hem hafif, hem de yağlı olmayan fantastik bir doğal nemlendiricidir.

Aloe Vera’daki antioksidan bileşenleri, erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Aloe Vera içerisindeki polisakaritler enfeksiyona karşı savaşan ve daha az yara izi ile daha hızlı yaraları iyileştirmeye yardımcı olan mikrofajların aktivitesini arttırır.

Aloe Vera jelinin ayrıca kollajen üretimini teşvik ettiği gösterilmiştir. Aloe jelindeki yüksek amino asitler, hücre yenilenmesi için mevcut olan enerji miktarını da artırır. Aloe’nin anti-mikrobik özellikleri saçlı deride enfeksiyonlara karşı savaşırken saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Son olarak, Aloe Vera jeli sağlıklı cilt ve saça teşvik eden vitamin ve minerallerle doludur.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu