Zevosis

Alkol Almak Gerçekten Vücut Isımızı Artırır Mı?

Alkol, aslında direkt olarak vücudumuzu ısıtmıyor ve hiçbir zamanda ısıtmadı. Alkol şeker bazlı bir bileşendir. Şeker vücudumuz içerisinde yakıldığında kısa süre bir ısınmaya yol açar ve kan akışımızı hızlandırır.

  • 01 Şubat 2022
  • 632 kez görüntülendi.
Alkol Almak Gerçekten Vücut Isımızı Artırır Mı?

Alkollü içecekleri genelde yancımız olarak görürüz. Kendisi dostumuz tabii ki değildir. Bunu böyle düşünmenizi istemem. Ancak bazı durumlarda, tadında tüketilince gayet iyi bir eşlikçidir. Bazı duyguları daha derin yaşamamıza yardımcı olur. Tekrar edeyim, tadında tüketilince! Tadını sever içeriz, iyi hissettirdiğini düşünür içeriz, rahatlattığını düşünür içeriz, uyumamıza yardımcı olduğunu düşünür içeriz ve acımızı dindirdiğini düşünür içeriz.

 

Böyle bakınca çoğu şeye iyi geldiğini düşünür. Fakat alkolün soğuk havalarda, hele ki kışın en soğuk aylarında farklı bir özelliğini kullanmaya çalışırız. Biraz alkol almanın içimizi ısıttığını düşünürüz. Fakat bu gerçekten doğru mu? İçtiğimiz onca sıcak şeyin, yediğimiz onca yemeğin ve tatlının vücudumuzu o kadar ısıtamaması ama bir yudum alkollü bir içeceğin ısıtabilmesi doğru mu? Kimisi bunun psikolojik bir yanılsama olduğunu, kimisi gerçekten olduğunu düşünüyor.

 

Eğer alkolün gerçekten vücudumuzu ısıttığını düşünenlerdenseniz size kötü bir haberim. Maalesef bu doğru değil. Evet, alkol aldığınızda kendinizi ısınmış hissediyorsunuz, hatta ben de öyle hissediyordum. Daha geçen güne kadar bunun böyle olduğuna inanıyordum. Karşıma çıkan bir araştırma bunun doğru olmadığına beni inandırdı. İsterseniz gelin size bunun neden doğru olmadığını anlatayım.

 

Peki Neden Isınmış Hissediyoruz?

Alkol, aslında direkt olarak vücudumuzu ısıtmıyor ve hiçbir zamanda ısıtmadı. Alkol şeker bazlı bir bileşendir. Şeker vücudumuz içerisinde yakıldığında kısa süre bir ısınmaya yol açar ve kan akışımızı hızlandırır. Derimizin altındaki termoreseptör adlı ısıya duyarlı sinirler bu akış sayesinde uyarılır. Biz de bir anlığına vücudumuzun ısındığını hissederiz. Ancak bu hızlı kan akışı derimizde bir ısınmaya yol açsa da vücudumuzun iç kısımlarında büyük bir soğumaya yol açar. Yani alkol teknik olarak bizi ısıtmak yerine soğutmuş olur. Bunun aksine alkol vücudumuzdaki sinir uçlarını uyuşturur. Bu da bizim soğuğa karşı hissizleşmemizi sağlar.

 

Soğuk ülkelerde ve bölgelerde yaşayan insanların alkolü sık sık kullanmasının asıl sebebi de budur. Böyle düşününce çok da mantıksız değil, değil mi? Sonuç olarak alkolün vücudumuzu ısıtmadığını öğrenmiş olduk.

 

Bu yüzden bilinçli bir şekilde alkol tüketmeye devam edebiliriz. Soğuktan korunmak içinse daha kalın bir şeyler giyelim.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ