Dizi - Film

Aklınızı Karıştıracak En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri

Bugünlerden kopup uzaklara, çok uzaklara gitmek ister miydiniz? Geçmişin sır dolu kapılarını aralamak ya da geleceğin büyülü dünyasında kaybolmak… Eğer cevabınız evetse işte sizin için derlediğimiz 20 film. Bu filmler sizi oturduğunuz yerden alıp yepyeni maceralara sürükleyecek, aklınızı karıştırıp sizleri fazlasıyla şaşkınlığa uğratacak. Bazen bir aşk hikayesi eşlik edecek, bazense en soğuğundan bir intikam yemeği yenilecek. Bu yolculuğa hazırsanız gelin En İyi Zamanda Yolculuk Filmleri önerilerimize bir göz gezdirelim.

 • 13 Going on 30 / Keşke 30 Olsam (2004) IMDb: 6.2
https://youtu.be/5UrCaXLBN30

Başrolümüz Jenna, 13 yaşındadır ve hayatından hiç mutlu değildir. Sürekli arkadaşları tarafından dışlanmakta olan genç kız, bir an önce büyümek için can atar. Arkadaşı yüzünü güldürmek için her şeyi yapsa da onun gözü okuldaki popüler kız grubuna girebilmektedir. Fakat bu isteği ona çok farklı bir hayatın kapılarını aralayacaktır. Belki de o hep ulaşmak istediği 30’lu yaşları… Gary Winick’in yönettiği komedi filmi Keşke 30 Olsam sizleri fazlasıyla eğlendirecek.

 • A Christmas Carol / Yeni Yıl Şarkısı (2009) IMDb: 6.8
https://youtu.be/VZ3lr3urgDU

Charles Dickens’ın aynı adlı ünlü hikayesinden uyarlanan animasyon filmi, cimri ve pek sevimsiz Bay Scrooge’un bir Noel gecesinde yaşadıklarına bakıyoruz. Her tarafın süslendiği, herkesin mutlu olduğu bu gecede Bay Scrooge, içinde Noel coşkusunu taşımıyor. Fakat bu huysuz adamın karşısına 7 yıl önce ölen ortağının hayaleti çıktığında, onun için hiç unutamayacağı bir gece başlamış oluyor. Daha önceleri de birçok yapımda kullanılan A Christmas Carol, hem çocuklar hem de yetişkinler için izlenesi bir film oluşuyla dikkat çekiyor.

 • Time After Time / Zaman Zaman İçinde (1979) IMDb: 7.1
https://youtu.be/huziaaaEd1s

Ünlü İngiliz yazar Herbert George Wells’in başrol olarak yaratıldığı filmimiz bir zamanda yolculuk filmi. Wells elindeki zaman makinesini şüpheci arkadaşlarına gösterdikten sonra onu elinden kaçırır. Ve ardından filmimiz onun peşinden giderken yaşadığı maceraya bizleri de dahil eder. Bu maceraya bazen cinayetler eşlik ederken bazen de aşk rüzgarları eser. Sürekli olarak oradan oraya koşturmacayla geçen filmimizin içinde bulunan aşk hikayesi sizleri kesinlikle etkileyecek.

 • Predestination / Zamanın Ötesinde (2015) IMDb: 7.5
https://youtu.be/jcQacCfi_pw

Bu listenin yıldızı, sizleri bir paradokstan diğerine sokacak bir film Predestination. Fazla spoiler vermeden özetleyecek olursak, gizli serviste çalışan bir ajana son bir görev verilir. Binlerce kişinin ölümüne sebep olan Fiyasko Bombacısı adlı bir katili bularak olayın hiç gerçekleşmemesini sağlayacaktır. Ancak verilen bu görevin o kadar da basit olmadığını anlamak sizin için oldukça acı olacak. Bizden söylemesi 🙂 Ethan Hawke’un muhteşem performansı ve yüksek adrenalini ile filmi izlemelere zaten doyamayacaksınız. Şimdiden keyifli seyirler.

 • Somewhere in Time / Zamanın Bir Yerinde (1980) IMDb: 7.2
https://youtu.be/9uicvPZSKIM

Size oldukça hoş vakit geçirtecek, sıcak ve samimi bir romantizm filmiyle karşınızdayız. Filmimizde, zamanda yolculuğu zihinsel yollarla yapabileceğini düşünen Richard Collier, bunu denemeye başlar. Kolektif bilinç yardımıyla yaptığı uzun seanslar sonucunda bunu gerçekten de başarabiliyor. Hem de 1912 yılına, şimdilerde 80’li yaşlarında olan bir kadının gençliğini görerek başarıyor. Eski olduğu için bu konudaki güncel araştırmalardan mahrum olsa da sizlere seyir zevki yaşatacağı şüphesiz.

 • Looper / Tetikçiler (2012) IMDb: 7.4
https://youtu.be/2iQuhsmtfHw

Gelecekte geçen filmimizde başta 2074 yılında karşılanıyoruz. Zaman yolculuğunun keşfedildiği ancak yaratabileceği sonuçlar oldukça tehlikeli olabileceği için yasadışı ilan edildiği bir dönem. Aksiyonun sürekli olduğu bu dönemlerde yasadışı bir örgüt, insanları öldürmek için geçmişe tetikçiler gönderir. Ve 2044 yılına gönderilen bu tetikçilerden birisi, emekli olmadan önceki son görevinde hiç beklemediği birisiyle karşılaşır. Kendisiyle… Bu döngünün aklınızı başından alacağı zamanda yolculuk filmimiz sizleri müthiş bir yolculuğa çıkartacak.

 • Midnight in Paris / Paris’te Gece Yarısı (2011) IMDb:7.7
https://youtu.be/FAfR8omt-CY

Paris’in büyülü havasında, nostalji dolu eski zamanlara yolculuk etmek istemez miydiniz? Bir de buna romantik bir aşk hikayesi eşlik etse? Hayır diyemeyeceğini biliyoruz, çünkü fazlasıyla tatlı bir hikâye sizi bekliyor olacak. Filmimizde Hollywood’un senaristlerinden Gil ve nişanlısı Inez Paris’e seyahat ederler. Ancak bu seyahat Gil’in içindeki nostalji sevgisinin derinlerine inmesine yardımcı olurken, aşklarına büyük bir darbe vuracaktır. Hemingway’den Picasso’ya birçok sanatçıyı misafir eden filmimiz Paris sevdalılarının çok hoşuna gidecektir.

 • The Time Machine / Zamanda Yolculuk (2002) IMDb: 6.0
https://youtu.be/-XMaEfJOGJg

Geçmişinde yaşadığı trajik bir olayı değiştirmek isteyen Hartdegen isimli bilim adamı, zaman yolculuğu yapmayı aklına koymuştur. Bu azmini gerçekleştirmek için günlerce, gecelerce çalışan mucit sonunda başarır. Sonunda hayalini gerçekleştiren Hartdegen, 1899 New York’undan önce 2030’lara sonrasında yüz binlerce yıl öncesine seyahat eder. Orada yaşadığı maceralarla çılgınlığını kanıtlayacak bu bilim insanının hikayesini çok seveceksiniz.

 • The Butterfly Effect / Kelebek Etkisi (2004) IMDb: 7.6
https://youtu.be/YMwhS9jSH9w

Çocukluğunda oldukça zor zamanlar geçiren ve kuvvetli psikolojik travmalar yaşayan Treborn bunlardan kurtulmak istemektedir. Bir gün şans eseri olarak geçmişe gidebileceğini, yani bunlardan kurtulabileceğini öğrenir. Ve bunu öğrendikten sonra geçmişin bu bölümlerini silmek için çalışmalar yapar. Zamanda yolculuk yaparak çocukluğuna dönen Treborn, burada değiştirdiği şeylerin kelebek etkisi yaratarak geleceğini değiştireceğinin farkında değildir.

 • Timecrimes / Suç Zamanı (2007) IMDb: 7.2
https://youtu.be/3XuWoe9NSic

Oldukça düşük bütçeli olması sebebiyle bolca aksiyon sahnesi içermeyen filmimiz, buna rağmen zaman kırılmalarına farklı bir açı olarak örnek gösterilebilir. Filmimizde, karısıyla beraber yeni evlerine taşınan Hector’un yaşadıklarına odaklanmaktayız. Çevreyi gözetlerken gördüğü bir kadından ötürü başlayan macerası zamanda geriye gitmesine yol açacak kadar ilginç. Coherence filmi benzeri farklı evrenler, farklı benlikler yaratılan filmimiz alternatif bir seçenek arayanların tercihi olmalı.

 • Twelve Monkeys / 12 Maymun (1995) IMDb: 8.0
https://youtu.be/15s4Y9ffW_o

Tam bilinmeyen bir tarihte, ölümcül bir virüsün etkisindeki toplum için tek çare virüsün ilk çıktığı zamanlara giderek onu yok etmektir. Virüsün ardından sağ kalan bir grup bilim adamı bu görev için hapishanelerdeki suçluları tercih ediyor. Net olarak tarihi bilmedikleri için sürekli olarak deneyler yapıyorlar ve bir gün bu deneye seçilen isim James Cole oluyor. Yani gelecekteki birçok neslin kaderini değiştirecek olan kişi. İçinde Vertigo ve La Jetée filmlerinden de göndermeler taşıyan, birçok filme de ilham kaynağı olan bu film eski olmasına rağmen çok başarılı.

 • Donnie Darko / Karanlık Yolculuk (2001) IMDb: 8.0
https://youtu.be/bzLn8sYeM9o

Zaman yolculuğu filmlerinin zirvelerinden olan Donnie Darko, sizlere paralel evren fikrini çok ince şekilde aşılayan filmlerden. Türkçe ismi olan Karanlık Yolculuk’a da ilham olabilecek düzeyde koyu ve korkutucu bir temada ilerleyen filmimiz esasında lise çağındaki bir gence odaklanıyor. Bu genç psikolojik rahatsızlıkları olduğu düşünülen, bazı sabahlar hiç beklenmedik yerlerde uyanan birisi. Ailesi de bunda bir tuhaflık olduğu düşünerek psikiyatriste danışır fakat Donnie’nin yaşayacakları bunun çok ötesindedir. Jake Gyllenhaal’ın ilk oyunculuk deneyimlerinden bir tanesi olan filmimiz, paralel evren fikrine ilgili olanların kaçırmaması gereken cinsten.

 • Time Lapse / Zaman Sapması (2015) IMDb: 6.5
https://youtu.be/_YhP-VfH81E

Aynı evi paylaştığınız arkadaşlarınızla bir gün daha önce hiç yaşamadığınız bir anın fotoğrafını görseniz ne düşünürdünüz? Muhtemelen biraz korkar ve bunun nasıl gerçekleştiğini merak ederdiniz. Filmimizde de karakterlerimiz aynen bunu yapıyor ve çok ilginç gerçeklerle karşılaşıyor. Bir çeşit zamanda yolculuk yaparak fotoğraf çeken bir makine bulan üçlü önce bunu kullanmaya çalışır. Ancak evdeki hesap çarşıya uymaz ve hiç beklemedikleri bir son onları bekler.

 • Tenet (2020) IMDb: 7.4
https://youtu.be/L3pk_TBkihU

Zamanla oynamayı sevdiği herkesçe bilinen Christopher Nolan’ın yeni filmi Tenet, zamanda yolculuk filmleri 2020 yapımlarından biri ve izleyicilerin aklını bulandırmakta fazlasıyla başarılı olarak öne çıkıyor. Soğuk Savaş’ı çıkış konusu olarak alan filmimizde esasında gerçek bir zamanda yolculuk yok. Ancak film süredururken zamanda sapmaları gözle görebilmemiz de mümkün. Geçmişini ve adını bilmediğimiz bir ajanın, birbiriyle çevrelenmiş organizasyonlar arasındaki maceralarına odaklanan filmimiz kimilerince çok beğenilirken kimilerince eleştirilmiş. Özetlemesi bile oldukça güç olan filmimizi izledikten sonra bakalım siz hangi tarafta olacaksınız?

 • Source Code / Yaşam Şifresi (2011) IMDb: 7.5
https://youtu.be/t5roJgHV_lA

Küçük bir hücreye hapsolmuş şekilde uyanan Kaptan Colter Stevens, aniden bir görevin içinde olduğu bilgisiyle yüzleşir. Verilen görev fazlasıyla tuhaftır ki aslında başta pek de öyle gözükmez. Chicago treninde yaşanan bir bomba saldırısı sonucunda bunu geri almak isteyen gizli servis, Stevens’a sekiz dakikalık görevler vermektedir. Bu sekiz dakika içerisinde bombacıyı bulacak ve bu sayede onlarca kişinin ölmesine engel olacaktır. Fakat asıl ilginç nokta Stevens’ın bunu sadece kafasının içinde yapıyor olmasıdır. Şimdiden ilgi çekici geldiyse bir diğer Jake Gyllenhaal (sanırız kendisinin biraz hayranıyız) filmi olan Source Code filmini kaçırmayın deriz.

 • Arrival / Geliş (2016) IMDb: 7.9
https://youtu.be/tFMo3UJ4B4g

Klasik bir uzaylı filmi olacağı düşünülen, ancak bu alanda kalitesini ispatlayan bir film Arrival. Afişlerini orada burada kesinlikle görmüşsünüzdür, çünkü bu tasarım harikası oval araçlar epey dikkat çekici. Filmimizde dünyanın her bir tarafına 12 farklı uzay aracı iniyor. 18 saatte bir açılan bu uzay araçlarına keşif yapmak amaçlı giren insanları ufak bir sorun bekliyor. Sorun şu ki onlarla iletişim kurmak pek de kolay olmayacak. Zaten size bir tehlike yaratıp yaratmayacağını bilmediğiniz bu tuhaf yaratıklarla anlaşmanın kolay olacağını beklemek biraz tuhaf olurdu.

Bu sorunu çözmek için epeyce düşünen ordu en sonunda işi dilbilimcilere devretme kararı alır. Ancak izleyeceğiniz üzere bu süreç de oldukça zor geçecektir. Her şeyi tane tane bize göstererek adeta bilimsel şölen yapan filmimizde dilbilimin ne kadar mucizevi bir dal olduğuna da şahit oluyoruz. Daha fazla anlatmadan sizi hemen filmimize uğurluyoruz. Eminiz çok ilginç bulacaksınız.

 • Primer / Kapsül (2004) IMDb: 6.9
https://youtu.be/3nj5MMURCm8

Bilimkurgu filmlerinin “kült” eserleri arasına giren Primer’da dört mühendisin yarattıkları zaman makinesiyle yaşadıklarına bakıyoruz. İlk aşamada sadece bir makine icat eden dörtlü zamanla bununla neler kazanabileceklerini düşünmeye başlarlar. İlk akla gelen fikirlerden borsa hakkında bilgiler edinerek para kazanma hayalleri zamanla grup içerisindeki anlaşmalar sonucu suya düşecektir. Ancak keşke sadece kaybedilen para olsaydı diye düşünmek nedense hiç akıllarına gelmeyecektir. Ve aralarındaki durum gittikçe karmaşık bir hal alacaktır.

 • The Jacket / Çıldırış (2005) IMDb: 7.1
https://youtu.be/rCxQ83Pg1Ko

Başta hiç anlamayıp baya bir yadırgayacağınız, sonradan taşların yerine oturacağı bir film The Jacket. Filmimize, savaş sırasında başına darbe alan Jack’in hafıza kaybı yaşayışıyla başlıyoruz. Bu kaybı geri almak amacıyla doğduğu yere gitmek isteyen Jack’in başına gelecek ve sizlerin “çıldırış”ına sebep olacak olaylar tam da burada patlıyor. Sürekli yüksek tempoda, gözlerinizi kırpmak istemeyeceğiniz kadar hızla ilerleyen filmimiz nefesinizi kesecek.

 • Minority Report / Azınlık Raporu (2002) IMDb: 7.6
https://youtu.be/lG7DGMgfOb8

Daha gerçekleşmemiz bir cinayeti engelleme şansınız olsaydı ne yapardınız? Elinizde böyle bir güç olsa bunu iyi şeyler için mi kullanırdınız? Tüm bu sorulara cevaplar bulabileceğiniz filmimiz aslında konusunu tam olarak bunun üzerine inşa etmiş. Precrime adlı bir polis birliği, adından da anlaşılacağı cinayetten öncesi için oluşturulmuş. Tom Cruise’un canlandırdığı John Anderton’ın direktifiyle hareket eden ekipte her şey tıkır tıkır işlemektedir. Ta ki bir gün takılana dek.

 • Déjà Vu (2006) IMDb: 7.0
https://youtu.be/uxdS8TP37I4

Yazımızı noktalarken, ne yazık ki konusunu türün klişelerinden alan bir filme bakıyoruz. Ancak konusu klişe olsa da konuyu ele alış biçimi fazlaca yaratıcı. Feribottaki bir patlama sonucu kanıt toplanması için çağırılan Carlin, bir şey keşfeder. Carlin’e göre beynimizde yer alan “deja vu”ler diğer her şeyden daha güçlüdür. Bundan yola çıkarak yaptığı araştırmalarda insan beyninin derinliklerine filmimizle beraber ineceksiniz.

Zihninizi adeta bir jelibon kıvamına getirecek 20 filmden bahsettiğimiz yazıları noktalarken fazla etkilerinde kalmamanızı öneririz. Yoksa bizim gibi bir süreliğine aksiyon dolu bir filmin içinde olduğunuza inanmaya başlayabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Lavanta ile Yeniden Tanışın: Faydaları ve Kullanım Alanları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu