Yaşam

Akik Taşı Faydaları: Nazara Karşı Doğal Bir Kalkan

Akik, antik çağlardan beri pek çok kültürde nazardan ve kötü büyülerden koruduğuna inanılarak mücevherlerde kullanılan en eski değerli taşlardan biri olmasına rağmen cazibesinden hiçbir şey yitirmedi ve bugün hala oldukça popüler! Fiziksel çekiciliğinin yanı sıra sahip olduğu iyileştirici ve mistik güçlerle de öne çıkan akik taşı nedir, onu bu kadar özel kılan ve tercih edilmesinde büyük rol oynayan faydaları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim… 

 

Akik Taşı Nedir? 

Kalsedon ailesinin bir parçası olan ve ‘agat’ adıyla da bilinen akik taşı, safir mavisi tonlarındaki suyu ve nehir yatağında saklı mistik zenginlikleriyle ünlü Sicilya’nın Achates Nehri’nin tatlı akışında keşfedildi. Antik Yunan filozofu Theophrastus tarafından bulunan akik, o zamanlar, paha biçilmez bir keşif olarak kabul edildi. Bu taşların her türlü kötülüğü savuşturdukları, akrep sokmalarını ve yılan sokmalarını iyileştirdikleri, şiddetli fırtınaları yatıştırdıkları ve savaş zamanlarında zafer getirdiklerine inanılırdı. 

 

Akik Taşının Farklı Kültürlerdeki Farklı Anlamları 

Müslüman topluluklardan Mısırlılara kadar dünya, bulunduğu andan itibaren akik taşının iyileştirici ve koruyucu özelliklerine yöneldi. Babilliler, akik taşının özelliklerinin kötü enerjiyi dağıtmak için kullanılabileceğine ve bu yüzden evlerinin etrafına yerleştirilmesi gerektiğine inanıyorlardı. Pers büyücüleri, akik taşlarını gökyüzünde dans eden gök gürültüsünü ve şimşekleri kontrol etmek için kullanırlardı. Çin tıbbında akik, kişinin kendi chi’sini (enerji) karıştırmak için kullanıldı. 

Ve modern dünyamızda akik, gücünü hala kaybetmedi, bugün endişelerimizi hafifletmemize ve duygularımızı dengede tutmamıza yardımcı olması için bu taşlara dönüyoruz… 

Gökkuşağının tüm renklerinde bulunan bu parlak ve şeritli kalsedonların her versiyonunun, kendi benzersiz güçleri ile yaşamımızı iyileştirdiği söylenir. Tüm akiklerin kendine has yumuşak ve düşük titreşimdeki uğultuları, onları muhteşem bir şekilde topraklanmamızı sağlamak için harika bir taş haline getirir. 

Akik Taşı Çeşitleri 

Akik taşı yeraltı magmalarının sıkışması ve sonrasında magma tabakası ve yüzeyin soğuması ile oluşur. Akik taşları, turuncu, mor, yeşil, pembe, beyaz, mavi ve kırmızı dahil olmak üzere geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Bu renkli taşların hepsi farklı özelliklere sahip olup renklerine göre anlam ve etkileri değişebilmektedir. 

Akik Taşı Faydaları 

Akik taşlarının zengin çeşitliliği, varlığımızın fiziksel, duygusal ve ruhsal öğelerinde sonsuz şifa alanı olduğu anlamına gelir. Çoğunlukla dengeleyici olmaları, topraklanma sağlamaları ve kullanan kişileri evrenin göndermek istediği tüm bolluk için açık ve istekli tutmaya hazır olmaları, tüm akiklerin ortak özelliklerinden sadece birkaçıdır. 

akik taşı
  • Akik Taşının Fiziksel Faydaları 

Fiziksel olarak, akik çok yönlü bir değerli taş şifacıdır. Akik, zihinsel faydalarıyla bağlantılı olarak baş ağrıları ve migren için harikadır. Vücudun her yerindeki her türlü ağrı ve acıyı, kasları, eklemleri ve kemikleri rahatlatır. 

Akik, ayrıca hem solunum ve kardiyovasküler sistemler hem de bağırsaklar ve mide için iyidir. Gözler, cilt ve saç da bu güçlü değerli taşın varlığıyla daha sağlıklı olacaktır. 

Anne adayları bu kristalin verdiği canlılık ve enerjiden faydalanabilir. Üstelik doğum sonrasında süt üretimine ve depresyona yardımcı olacaktır. 

Akik taşının tüm renkleri yardımcı olabilir, ancak belirli rahatsızlıklar belirli renklerle giderilebilir. Örneğin, mavi veya leylak akikler boğaz ağrısı veya şişmiş bezler için özellikle yararlıdır, yeşil akik bir anti-inflamatuar olarak hareket edebilir ve soğuk algınlığı ve ateşle savaşmaya yardımcı olurken, kırmızı veya turuncu akikler zayıf dolaşım ve sindirim sorunlarını tedavi edebilir. 

  • Akik Taşının Zihinsel ve Duygusal Faydaları 

Çeşitli renkler, akik taşlarının çok çeşitli duygusal ve fiziksel etkilere sahip olabileceği anlamına gelir, ancak genellikle gerginliği ve öfkeyi azaltabilen yatıştırıcı ve sakinleştirici bir taştır. 

Konsantrasyonu, hafızayı, çevrenizdeki farkındalığınızı ve rasyonel düşüncenizi – aslında tüm zihinsel sağlığınızı – geliştirir. 

Akik, sağlıklı ilişkileri teşvik edecek uyumlu bir enerjiye sahiptir, arkadaşlarınızın ve ailenizin ihtiyaçlarınızı anlamasını ve onların ihtiyaçlarını takdir etmenizi sağlayacak iletişim becerilerinizi geliştirir. 

Akik takmanın uykusuzluk için bir tedavi olduğuna ve hoş rüyalar uyandırdığına da inanılır. 

Duygusal olarak akik, özgüveninizi yükseltmek için muhteşem bir araçtır. Karar vermekte zorlanıyorsanız, akik sizi kendi derin sezgi kuyunuzdan yararlanmaya, bilgi duygunuzla bağlantı kurmaya ve dış güçlerden ziyade cevapları içe doğru aramaya teşvik edebilir.  

Ayrıca, kök salmak isteyenler ve geçmişten gelen travmalardan kurtulup kendi cesur gerçeklerini kucaklamaya hazır olanlar için akik, ihtiyaç duydukları tüm gücü sağlar. 

  • Akik Taşının Mistik Faydaları 

Çakralar, vücudunuzdaki her biri belirli bir fiziksel, duygusal veya zihinsel durumu etkileyen yedi enerji merkezidir. Her çakraya bir etki rengi atanır ve özellikle baskın bir renge sahip olan bir değerli taş, o rengin çakra noktasıyla ilişkilendirilir. 

Akik tüm renklerde mevcut olduğundan, tüm çakraları temizlemek veya blokajını kaldırmak için kullanılabilecek nadir değerli taşlardan biridir; sorunu tanımlayın ve uygun renkte Akik kullanın. 

Örneğin, ‘mavi dantel akik’, boğaz çakrasını iyileştirmede harikadır; ‘yosunlu akik ‘, kalbi açmak söz konusu olduğunda harikalar yaratır ve ‘sarı akik’, sakral çakrayı hemen çözer.  

Tüm akikler, vücudu toksik ve negatif enerjiden temizlemek için çalışırlar, bu taşların kullanıcılarını baştan aşağı pozitif bir enerjiyle koruduğu ve kucakladığı bilinmektedir. 

  • Akik Taşı ve Astroloji 

Akik taşının şaşırtıcı, iyileştirici ve uyumlu nitelikleri, İkizler burcunda doğan herkesle bağlantılıdır. İkizler olumlu, iyimser ve sosyal yaratıklar olma eğilimindedir, ancak kararsız ve dürtüsel bir yanları da vardır. Akik, İkizler’in çok daha dengeli hissetmesine ve hayatta kendi seçimlerini yapmasına yardımcı olmak için daha derin, daha az yüzeysel güvene hizmet edebilir. Akik, kişinin gerçek sesini bulmasına ve hayatta doğru seçimler yapmak için gerekli becerilere ve düşünce gücüne sahip olmasına yarayan mükemmel bir tılsımdır. 

Akik taşından faydalanacağı kesin olan bir diğer burç ise Başak’tır. Başaklar sabırlı ve naziktir ancak biraz eleştirel olabilir ve aşırı düşünme kalıplarına da girebilir. Akik, tüm bu davranışları dengelemek için devreye girer ve denge, uyum ve daha yumuşak bir kalp sağlayabilir. 

Akik Taşı Fiyatı 

Akik taşları çıkarıldığı rengin ve türün az ya da çok bulunmasına göre fiyatlandırılır. Ayrıca içeriğindeki organik maddeler ve minerallerin fazla olması, akiklerin değerini arttırmaktadır. En kaliteli ve pahalı akik taşı, Yemen akiği olarak bilinir.  

Ülkemizde akik taşlarına en çok Karadeniz bölgesinde rastlanılır ve Bilecik, Çamlıdere, Eskişehir, Erzurum, Yozgat en çok akik çıkartılan şehirler arasındadır. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Proctolog Suppozituvar Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu