Sağlık

Akela Forte Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Akela Forte Jel Kullanım Metodu, Yan Etkileri ve Muadilleri

Akne Vulgaris tedavisinde endikasyon sağlayan ve doğru kullanım metoduna sadık kalındığı takdirde etkin sonuçların alınmasına olanak sağlayan Akela Forte Jel hakkında tüm soru işaretlerine cevap olacak bir derlemede bulunduk.. İçeriğini, yan etkilerini, nasıl kullanıldığını ve muadillerini Zevosis ile öğrenin!

 

Akela Forte Jel Nedir? 

Akur Sağlık Ürünleri Üretim Dağıtım ve Pazarlama Ticaret A.Ş. bünyesinde üretilmekte olan Akela, 40 g alüminyum tüpte, jel formunda ve karton kutu içerisinde ambalajlanarak; eczaneler üzerinden satışa sunulur. 

 

Haricen olarak uygulanan ilacın etken medde içeriği olan eritromisin’e ek olarak bileşeninde yer alan yardımcı nitelikli maddeler şu şekildedir; hidroksipropil selüloz (HPC-H), etanol %96 ve butilhidroksitoluen.  

Anbiyotikler sınıfında yer almaktadır, kortizon içermemektedir.  

 

Akela Forte Jel Ne İçin Kullanılır? 

 1. Cilt yüzeyinde bakterilerin meydana gelmesini ve üremesini önler. 
 2. Akne tedavisinde endikasyon gösterir. 
 3. Siyah noktalar üzerinde kısmen etkilidir. 
 4. Akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde fayda sağlar. 
 5. Aynı şekilde akne ve sivilce kaynaklı olarak oluşum gösteren kızarıklıkların giderilmesinde de rol oynar.  

 

Akela Forte Jel Nasıl Kullanılır? 

En doğru ve güvenilir tedavi süreci hekiminizin görüşüyle planlanır. Akela’nın prospektüsünde yer alan kullanma talimatı ise şu şekildedir: 

Tedavi sürecinin ilk periyodunda sabah ve akşam, günde 2 kez kullanılır. Ayrıca yine tedavinin ilk aşamasında %4’lük olan formu kullanılarak başlanır. Şikayetlerinizin seyrine ve şiddetine göre hekiminizin görüşü dahilinde uzun süreli olarak kullanılması gerekebilir.  

Kullanım sonucunda uygulanan bölgede iyileşme belirtilerinin gözlemlenmesiyle birlikte %2’lik formu kullanılarak tedavi süreci devam ettirilir.  

Uygulanın sırasında öncelikli olarak etkilenen bölge yıkanır ve kuruması beklenir. Ardından temiz elle ilgili bölgeye nazikçe sürülür. Bu aşamada göz çevresi ve mukozal bölgelere temas ettirmemeye dikkat ediniz.  

 

Akela Forte Jel ile İlgili Uyarı 

Tıbbi geçmişinizde bulunan diğer hastalıklar ve buna bağlı olarak kullandığınız ilaçlar nedeniyle; doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız ve ilacın kutusunda bulunmakta olan prospektüsünü mutlaka okuyunuz.  

Akela Forte Jel Hamilelikte Kullanılır mı? 

Gebeliğiniz boyunca doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanımında bulunmayınız.  

Akela’nın gebelik kategorisi B’dir.  

B sınıfında bulunmakta olan ilaçlar, hayvanlarda gerçekleştirilmiş olan deneylerde; fetüsün gelişimine yönelik herhangi bir yan etki meydana getirmemiştir. Fakat bu üreme çalışmaları insanlar üzerinde yeterli sayıda gerçekleştirilememiştir. Akela’nın etken maddesi konumunda bulunan eritromisin maddesinin, haricen uygulanımı sonucunda emilimi çok yüksek ölçüde değildir; fakat yine de embriyoya aktarılmaktadır.  

Bu nedenle hamilelik sürecinin birinci trimester döneminde kesinlikle kullanılmamlı; ikinci ve üçüncü trimester dönemlerinde ise ancak gerekliliğin had safhada olduğu durumlarda, doktorunuzun onay vermesi halinde kullanılabilir.  

 

Akela Forte Jel Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme süreci dahilinde doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanımında bulunmayınız. Akela’nın etken madde konumundaki eritromisin’in haricen uygulanımı sonucunda emilimi yoğun düzeyde olmasa da anne sütüne geçme eğilimi göstermektedir. Bu nedenle laktasyon süreci boyunca ancak kremin endikasyonuna acil gereksinim duyulması halinde hekim onayı ile kullanılabilir.  

Akela Forte Jel Çocuklarda Kullanılır mı? 

Çocuklarda kullanımı sonucunda göstermiş olduğu endikasyon ve güvenilirlik üzerinde yeterli sayıda deney ve veri elde edilememiştir. Bu nedenle kullanımı önerilmemektedir.  

 

Akela Forte Jel Yan Etkileri 

Akela Jel de tüm oral ve lokal ilaçlar gibi alerji riski barındırmaktadır. Bu nedenle beklenmedik etkilerin gözlenmesi halinde mutlaka tıbbi desteğe başvurulmalıdır.  

Akela Forte Jel’in kullanımıyla birlikte meydana gelen çok seyrek yan etkiler: 

 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları 

Akela Forte Jel’in kullanımıyla birlikte meydana gelen yaygın olmayan yan etkiler:  

 • Ağrı 
 • Ciltte kuruluk 
 • Ciltte yağlanma 
 • Kızarıklık 
 • Kaşıntı 
 • Kepeklenme 

Akela Forte Jel Fiyatı 

Normal reçeteli olarak temin edilen ve reçete edilmesi durumunda SGK tarafınca geri ödemesi de mevcut olan Akela Jel; 2021 itibariyle 24,74 TL güncel bulunan satış fiyatına sahiptir.  

 

Akela Forte Jel Muadilleri 

Lojistik ve stok kaynaklı sorunlar nedeniyle Akela’ya erişmekte güçlük çekmeniz halinde aşağıda bulunan ilaçları kullanarak tedavinizi sürdürebilirsiniz: 

 • Aknilox Jel 
 • Eritsa Jel 
 • Eryacne Jel 
 • Eritrosif Kapsül 
 • Erythrocin Kapsül 

 

Akela Forte Jel Kullananlar 

User 1: Sivilce izlerim için kullandım. Çoğu sivilce ilacına nazaran hafif bir jel olduğunu ve yan etkilerinin de aynı şekilde çok daha az sayıda olduğunu söyleyebilirim.  

User 2: Etkisi kişide kişiye değişebiliyor olsa da ben de deneyimimi paylaşmak istedim. Akela’yı doktorun reçete etmesi üzerine kullandım. Yüzümde bir sivilce çıkıyor ve aylarca hiçbir şekilde küçülmüyor ya da geçmiyordu. Ve tabii ki yayılıyordu da. Ne kadar arındırıcı ürün kullansam da sonuç alamadım. Çok kötü beslenmiyor ya da aşırı stres altında da değildim ama cildim aşırı yağlı olmamasına rağmen yine de kurtulamıyordum. Her ne kadar doktora başvurmakta biraz geç kalmış olsam da tedavime bu ilaçla başlanıldı. İki çeşidi var. Ben yaklaşık 3 ay kadar daha ağır olanını kullandım. 1,5 ay kadar da %2 olanını. Bu süre zarfında herhangi bir yan etki ile karşılaşmadım. Ki sivilce kremlerinden çok korkuyordum kızarıklık ya da alerji yapar diye. Sivilceleri kuruturken izlerini de yok eden bir krem. Ben çok faydasını gördüm. Doğru ve sabırlı kullandığınızda yüzünüzün gerçekten eski haline dönebilmesi mümkün.  

User 3: Kullanmaya yeni başladım, uzunca bir süre düzenli kullanmam gerekiyormuş. Hem çok alerjik hem de çok problemli bir cildim olmasına rağmen şimdilik bir yan etki yok ama tabii henüz olumlu bir etkisi de yok.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir:En İyi Yaz Parfümleri (For Women)

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu