Kadın Sağlığı

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler

Kadınlar olarak her ne kadar tatil günlerimizi, özel anlarımızı adet günlerine göre ayarlamaya çalışsak da bazen bu planlar tercihimizin dışında gelişebilir. Aylardır beklediğimiz yaz tatili adet dönemine denk gelebilir. Katılmak istediğimiz özel bir davette adet sancıları ile karşılaşma riskimiz olabilir. Sınavlarımızda ağrı çekme ihtimalimiz olabilir. Peki bu durumda ne yapabiliriz? Çeşitli yöntemlerle adet dönemimizi değiştirmek mümkün.

 

İlaç kullanmak ne kadar çoğunluk tarafından tercih edilse de kullanılan bu tıbbi yöntemin onlarca yan etkisi olabiliyor. İlaç kullanımı, sonraki adet dönemini olumsuz etkiliyor. Fiziksel olarak olumsuz dönüşleri olabiliyor (kilo alımı, akneler vs.) Bununla da kalmayıp ruhsal olarak kötü hissetmenize neden olabiliyor. Bu durumda, yan etkilerini ortadan kaldırmış olan doğal yöntemler adeta bir kurtarıcı. Yazımızın devamında adet geciktirici doğal yöntemler ile tanışacaksınız…

 

Adet Geciktirici Doğal Yöntemler Nelerdir?

  • Maydanoz
adet geciktirici doğal yöntemler maydanoz

Maydanoz, adet geciktirici olarak en yaygın kullanılan bitkilerden biri. Fakat, maydanozu taze tüketmek suda kaynatmak kadar etkili olmayabilir. Daha etkili bir sonuç için; bir tutam maydanozu bir kaç bardaklık bir suda kaynatın. 10 dakika  bekledikten sonra maydanoz çayınızı soğuması için bırakın. Soğuyan maydanoz çayınızı içebilirsiniz. Bu çayı, regl dönemine yakın tarihlerde belirli aralıklarla içmelisiniz. Adet dönemine daha zaman varsa maydanoz çayı etki göstermeyebilir. Adet dönemine yakın bir zamanda maydanoz çayı, vücudunuzu arındırmak haricinde adet gününü geciktirmede yardımcı olacaktır.

 

  • Böğürtlen Yaprağı Çayı

Böğürtlen yaprağını aktarlarda bulabilirsiniz. Aldığınız bu yaprakları bir iki fincanlık suda kaynatın. 10 dakika bekleyin. Ardından böğürtlen çayınızı tüketebilirsiniz. Böğürtlen yaprağının kullanıldığı bir diğer yöntem ise şeker ile karışımıdır. Böğürtlen yapraklarını şekerle beraber kaynatın. Belli bir süre sonra, bir kıvama getirerek şurup şeklinde tüketebilirsiniz. Böğürtlen çayını günde iki fincan olarak öğün aralarında içebilirsiniz. Bu yöntemi, adet döneminden bir iki hafta öncesinden itibaren denerseniz daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Böğürtlen çayı güçlü bir adet geciktirici. Etkisini göreceksiniz.

 

  • Biberiye
adet geciktirici doğal yöntemler biberiye

Yemeklerde de sıklıkla kullanılan biberiyeyi, adet dönemini geciktirme amacı ile kullanabilirsiniz. Bir tutam biberiyeyi bir kaç fincanlık suda kaynatın. 5 10 dakika bekledikten sonra günde iki defa olarak tüketebilirsiniz. Bir öteki yöntem ise; biberiye bal ile kaynatmak. Şerbet kıvamına gelen biberiye bu şekilde daha hafif bir tada ulaşacak. Tercihinize göre servis ederken limon da ekleyebilirsiniz. Biberiye için  regl dönemi geciktirici doğal yöntemler arasında en yaygın ve etkili olan bitki diyebiliriz. Damak tadınıza uygun olan bir yöntem ile adet gününde gecikme sağlayabilirsiniz.

 

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesi de yaygın olarak kullanılan bir adet geciktirici yöntemi. Elma sirkesini bir kaç damla olacak şekilde suyunuza ekleyin. Adet dönemine yaklaşırken her gün bir bardak suya bir kaç damla elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.

 

  • Salatalık

Cilde olan faydaları ile bilinen salatalık adet dönemi için de bir kurtarıcı. Adet dönemine yaklaşırken günde iki tane salatalık tüketmeye özen gösterin. Aynı zamanda, evinizde mikser mevcutsa salatalığı sıvı olarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede, adet gününüzü geciktirebilirsiniz.

 

  • Tarçın
adet geciktirici doğal yöntemler tarçın

Tarçın tüketmek, Uzak Doğu’daki kadınların sıklıkla kullandığı ve etkisini yıllardır gördükleri bir adet geciktirme yöntemi. Adet dönemindeki tatlı krizlerini de azaltabilen bu formül bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu formülü oluşturmak için, bir çubuk tarçını suyunuza katabilirsiniz. Aynı zamanda,  bir tatlı kaşığı toz tarçını süte veya yoğurda ekleyebilirsiniz. Burada, daha etkili bir çözüme ulaşmak için tavsiye edilen toz tarçındır. Çubuk tarçın, çözülemediği için yeteri kadar nüfuz etmeyebilir. Bahsettiğimiz formülü adet gününe bir hafta kala yapmaya başlayabilirsiniz. Bununla beraber, tarçını denemek için geç kaldığınızı düşünüyorsanız; adet görmeye başladıysanız yine de tarçını söylenildiği şekilde tüketebilirsiniz. Böylece, sancılarınız ve bu dönemde adet gördüğünüz günler azalacaktır.

 

  • Zencefil ve Civanperçemi
adet geciktirici doğal yöntemler zencefil

Adet gününe bir hafta kala bu formülü uygulamaya başlayabilirsiniz. Zencefil ve civanperçemini sıcak suda beraber kaynatın. 10 dakika bekledikten sonra  bu karışımı içebilirsiniz. Bu karışımı, her gün bir fincan olacak şekilde tüketmelisiniz. Tadı her ne kadar herkesin damak zevkine uymasa da etkisini göreceksiniz.

 

  • Çoban Çantası Çayı

Bir çay kaşığı çoban çayı bitkisini adet gününüze üç gün kala bir fincan suda kaynatın. 10 dakika bekledikten sonra suyunu süzün. Ardından, çoban çantası çayını tüketebilirsiniz. Bir diğer kullanım şekli olarak da; bir litre suya, üç tatlı kaşığı çoban çantası bitkisini ekleyerek 8 saat kadar bekletmek. 8 saat sonra tükettiğiniz bu karışım adet gününü geciktirmede etkili olacaktır Dikkat etmeniz gereken nokta, bu içeceği çok sık tüketmemek. Aksi takdirde, adet düzensizliği ile karşılaşabilirsiniz.

 

Adet Geciktirme Yöntemleri ile İlgili Uyarı

Adet dönemini geciktirmek için bahsettiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat, vücudunuz alerjik ise veya belirli bir hassasiyetiniz varsa ilk önce bir doktora başvurmanız önerilir. Her ne kadar bitkisel yöntemler olsa da vücudunuz bazı yöntemleri kaldırmayabilir. Denemeye başladıktan sonra, vücudunuz aşina olmadığınız değişimler göstermeye başlarsa bir uzmana başvurmalısınız. Aksi takdirde, daha büyük yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Estee Lauder Double Wear Fondöten İncelemesi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu