Yaşam

Açılan Şarap Şişesi Mantarı Nasıl Kapatılır? Şarap Açıldıktan Sonra Ne Kadar Dayanır?

Fermente üzümleri seviyoruz ve en az MÖ 6000’den beri şarap yapıp içiyoruz! Dünya genelinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki yetişkinlerin yüzde %75’i şarap içiyor ve bazıları bunu her gün yapıyor… İşten eve döndüğünüzde, akşam yemeğini hazırlarken, küveti doldurup mumları yaktığınızda ya da en sevdiğiniz dizi başlamak üzereyken doldurulan bir kadeh şarap, daha tadına bile bakmadan sizi mutlu edebilir. Şarabın bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi, duyuların çoğunu etkilemek için esrarengiz bir yeteneğe sahip olmasıdır. Şarap severlerin çoğuna göre, şarap sadece damak zevkini değil, aynı zamanda görme ve koku duyularını da kolayca uyarıyor. Ama elbette her açtığımız şişeyi bitirmek zorunda değiliz! Peki açılan şarap mantarı nasıl kapatılır ve şarap açıldıktan sonra ne kadar dayanır?

 

Açılan Şarap Şişesi Nasıl Kapatılır?

Bir yazar, sezgisel enerji şifacısı, Reiki ustası-öğretmeni, müzisyen ve ses şifacısı olmasının yanı sıra San Francisco Şarap Okulu’ndan mezun olan Karen Frazier, açılan bir şarap şişesini yeniden kapatmanın farklı yollarını paylaşıyor:

açılan şarap kaç gün dayanır
  • Eğme ve Çevirme Yöntemi

Şarap mantarı şişeden çıkarıldıktan sonra formunu kaybetmemişse ve bir tirbuşonla çıkarıldıysa, doğru teknikle mantarı tekrar şişeye sokabilirsiniz. Önce mantarın hangi tarafının daha önce içeride olduğunu anlamalısınız ki bu kolaydır çünkü ıslak ve daha temiz olacaktır. İçeri girmesi gereken kısım yine budur, diğer seçenek daha kolay görünse bile. Sonrasında şişeyi sıkıca kavrayın ve hafif eğimle soktuğunuz mantarı çevirerek yavaşça içeri itin.

  • Mantarı Mumlu Kağıda Sarın

Mantarı olduğu gibi şişeye geri sokmakta sıkıntı yaşıyorsanız, mantar yüzeyi ile cam şişe arasında çok fazla sürtünme olabilir. Bir parça mumlu kağıdı mantarın etrafına sararak bu sürtünmeyi azaltabilirsiniz. Sıkıca tuttuğunuz şişeye mantarı hafif bir sallama hareketiyle yavaşça geri itin. Mumlu kağıdı kırıştıracağı için mantarı sokarken çevirmekten kaçının.

  • Mantarı Kaybettiyseniz Kağıt Havlu Kullanın

Bazen, tüm deneyiminize rağmen açarken şarap mantarı parçalanabilir ve ortada şarabı yeniden kapatmak için kullanacak malzeme kalmaz. Eğer başınıza gelen buysa, kağıt havlu ve banttan geçici bir mantar yapabilirsiniz. Ancak bu, bir mantar veya şarap tıpası bulana kadar yalnızca geçici bir çözümdür ve çok kısa süre işe yarayacaktır. Sadece bir gün dayanabilir ve hızlı bir şekilde yeni çözüm bulmanız gerekir.

Koparıp katladığınız kağıt havlunun kısa uçlarından birinden başlayarak mantar şekline gelene kadar kendi üzerinde sıkı sıkı sarın. El emeği yeni mantarınızın boyutunu şişeye göre kontrol etmeyi ve gerekirse biraz kırpmayı unutmayın. Şişenin boynundan biraz daha büyük olmasını istediğinizi unutmayın. Sabitlemek için kağıt havlunun ucunu bantlayın.

  • Şarap Tıpaları Kullanın

Şarap tıpaları ekonomik ve kullanımı kolaydır. Üstelik bulmak da kolaydır; mutfak veya şarap malzemeleri satan çoğu mağazada bulunurlar. Şarap seviyor ama genellikle tüm şişeyi bitiremiyorsanız, elinizin altında birkaç yedek şarap mantarı bulundurmak iyi bir fikirdir. Ayrıca bazı dekoratif tıpaların da keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Vakumlu Şarap Tıpası

Fikir vakumlu cihazların kullanılmasıyla şarabın daha uzun süre korunmasını sağlamaktır çünkü bu aparatlar şişedeki havayı dışarı çıkarır veya onu inert bir gazla değiştirir. Şarabın oksitlenmesine ve lezzetini yitirmesine neden olan bu havadır. Vakumlu şarap tıpaları, ergonomik dizaynları sayesinde tüm şarap şişelerine uyum sağlarlar.

Şampanya ve Köpüklü Şarap Nasıl Kapatılır?

Şampanya ve köpüklü şarap, o çok sevdiğiniz patlama efektini yaratan ve şişeye sığmayan konik mantarlarla şişelenir. Bu yüzden aynı mantarı herhangi bir yöntemle geri sokmak imkansızdır. Ancak, bu şarapları yeniden kapatmanın hala bir yolu var: Normal şarap mantarı kullanın! Bu mantarlar konik formda olmadığından, köpüklü şarabı kapatmak için de kullanılabilir.

Bununla birlikte, köpüklü şarapla ilgili akılda tutulması gereken bir şey, birçok insanın şişeyi mantarsız sakladığında tadını daha iyi hissetmesidir. Tazeliğini muhafaza ederek saklamak için bir kaşıktan bile faydalanabilirsiniz, sapını şişenin boynundan aşağıya doğru sallandırmanız yeterli.

Açılan Şarap Kaç Gün Saklanır?

Şarapların açıldıktan sonra ne kadar dayanabileceğini merak ediyorsanız, uzmanlar bir şişe beyaz veya roze şarabın mantar tıpa kullanılarak buzdolabında iki ila üç gün boyunca saklanabileceğini söylüyor.

Hatta bazen kullanılan stile göre, bu süre beş güne çıkabilir. Prosecco ve şampanya gibi köpüklü şaraplar taze kalabilir ve benzer bir süre boyunca biraz köpürür, ancak uygun şekilde mühürlenmeleri gerekir. İdeal olarak bunun için üretilen şampanya şişesi tıpaları ile…

Şampanya uzmanı Tyson Stelzer, bu şarapları taze tutmanın en güvenilir yolunun “sıkı bir sızdırmazlık sağlayan bir şampanya tıpası kullanmak ve şişeyi mümkün olduğunca soğuk tutmak” olduğunu söylüyor.

şarap mantarı nasıl kapatılır

Kırmızı şarap söz konusu olduğunda ise, bazı daha hafif kırmızı şaraplar soğutulabilirken, genellikle tam gövdeli olanları açıldıktan sonra buzdolabından uzak tutmak iyi fikirdir. Soğuk hava, tanen ve meşeyi ön plana çıkararak ağır bir kırmızı şarabın tadını dengesiz hale getirebilir. Elbette, sıcaklık kontrollü bir şarap buzdolabınız varsa işler değişir.

İngiliz perakendeci Laithwaites, 2017’de insanların çöpe attığı şarap miktarı üzerine bir araştırma yayınladı ve kırmızı şarapların serin ve karanlık bir yerde bir tıpa ile saklanırsa genellikle üç ila beş gün dayanabileceğini açıkladı.

Mantar Tıpa Kapatma Makinesi

Yarım kalan şarap sorununu sık yaşayan insanlar için bir diğer seçenek ise mantar tıpa kapatma makinesi olabilir. Tüm standart cam şarap şişelerini mantarlamak için satışa sunulan birkaç ürün listelersek:

  • Rosso Şişe Kapatıcı

Rosso şişe kapatıcı, açık şarap şişelerini yeniden mantarlamak için pratik ve hesaplı bir alettir. Sağlam çelik gövdesi sayesinde uzun yıllar dayanır ve tüm cam şarap şişelerini kapatmak için kullanılabilir. Rosso şişe kapatıcının 2021 güncel fiyatı, 124,90 TL’dir.

  • Happy Cork Mantarlama Makinesi

Menşei İtalya olan Happy Cork çift kollu mantarlama makinası, şarap şişelerini en  kolay şekilde mantarlamanız için poliamid ve çelik malzemelerden üretilmiştir. Mantarlama esnasında kaymayı önleyecek şekilde tasarlanan ürüne çevrimiçi alışveriş sitelerinden erişilebilir ve 2021 güncel fiyatı 279 TL’dir.

  • Brouwland Mantarlama Makinesi

Alüminyum malzemeyle şekillenen tasarımı ile sağlam ve hesaplı bir çözüm olan Brouwland mantarlama makinesi, el tipi bir alettir ve şişenin boynunu kolayca kavrayarak tek bir hareketle mantarlama işlemini yerine getirir. Ürüne internet üzerinden kolayca erişilebilir ve 2021 güncel fiyatı 129,00 TL’dir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Benexol B12 Nedir? Ne İçin Kullanılır? Kullanım Sıklığı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu